Czy warto nosić odzież termiczną?

Żeby dobrze zrozumieć różnice pomiędzy odzieżą termiczną a termoaktywną należy przyjrzeć się definicjom tych terminów, ponieważ w większości artykułów te dwa zupełnie różne pojęcia traktowane są na jednym poziomie.

Charakterystyka odzieży termoaktywnej i termicznej

Odzież termoaktywna to ubrania i bielizna szyta z tkaniny „oddychającej” czyli takiej, która pozwala na odprowadzanie pary wodnej z powierzchni skóry na zewnątrz. Dzięki tej właściwości skóra osób aktywnych sportowo pozostaje tak samo sucha, jak i ubranie. Odzież termoaktywna znakomicie nadaje się podczas uprawiania sportów zimowych, gdzie energiczny ruch - na przykład przy zjeżdżaniu na desce lub nartach, powoduje szybsze pocenie

Odzież termiczna natomiast, służy do zabezpieczenia ciała przed wyziębieniem, nie zapewnia natomiast odprowadzania wilgoci. Taka odzież nadaje się dla ludzi starszych, mało aktywnych ruchowo, lub dla niepełnosprawnych – niechodzących. Osoby na stałe siedzący na wózku inwalidzkim, często skarżą się na silne wyziębienie dolnych partii ciała – dla takich osób bielizna i odzież termiczna jest wręcz wskazana.

Rodzaje materiałów użytych do uszycia odzieży termicznej i termoaktywnej

Odzież termoaktywna produkowana jest z z tkanin o strukturze dość rzadkiej, a jej włókna są celowo „rozwichrzone” co powoduje, że materiał jest miękki i lekko puszysty. Dzięki rzadszym splotom włókien, para wodna ze skóry jest odprowadzana na zewnątrz, pod warunkiem, że odzież jest dobrze dopasowana do sylwetki.

Odzież termiczna to raczej jej przeciwieństwo – splot tkaniny najczęściej wełnianej lub bawełnianej jest bardzo gęsty, dzięki czemu nie pozwala na ucieczkę ciepła wyprodukowanego przez ciało. Osoba mało aktywna ruchowo nie spoci się zanadto – oczywiście w normalnych warunkach, więc nie zachodzi obawa, że bezpośrednia warstwa odzieży przy skórze stanie się wilgotna.

Obydwa rodzaje odzieży można nazwać odzieżą termiczną, z tym że właściwa odzież termiczna nie ma właściwości termoaktywnych czyli możliwości dopasowania się do temperatury ciała. Odzież termiczna tylko i wyłącznie zapewnia ciepło.

Sprawdź na skifanatic.pl