Specyfika biegów przełajowych

Bez wątpienia bieg przełajowy jest charakterystycznym rodzajem biegu. O ile sporo mówi się o bieganiu rekreacyjnym, a biegi ekstremalne stały się znacznie bardziej medialne, o tyle biegi przełajowe jeszcze nie posiadają aż tak dużej popularności. Są jednak sportem ciekawym, chociaż bardzo wymagającym.

Czym charakteryzują się biegi przełajowe?

Kluczowa jest sama trasa, ponieważ biegi przełajowe zakładają trening po lasach, polach, łąkach i ścieżkach, na których raczej nie doszukamy się asfaltu. W swoim założeniu podczas takiego biegu chodzi o to, aby pokonywać wszelkie bariery, jakie stworzyła nam przyroda, ale i chodzi o to, aby móc biegać wszędzie, właściwie niezależnie od tego, jaki mamy przed sobą teren. Trening biegu przełajowego daje więc ogromne możliwości poznania nowych miejsc, a ciężko też dwa razy o taki sam trening, skoro nie mamy wytyczonej konkretnej ścieżki.

Jak przygotować się do przełajów?

Przede wszystkim trzeba nastawić się na to, że będzie to bieg znacznie bardziej wymagający od biegu rekreacyjnego. Pokonywanie barier naturalnie wytworzonych przez przyrodę może oznaczać bieg runem leśnym albo też ostre podbiegi lub też bieg przez błotnisty teren. Z tego względu już na starcie warto pomyśleć przede wszystkim o wytrzymałym obuwiu. Lepiej postawić na wytrzymałość niż na amortyzację, która ma znacznie większe znaczenie w przypadku biegu po wyasfaltowanej drodze. Oczywiście, najlepiej zaczynać od krótszych tras i stopniowo zwiększać swój zasięg gdyż testując nowe ścieżki nigdy nie wiemy, na jakie przeszkody natrafimy.

They posted on the same topic

Trackback URL : http://www.kolobrzegmaraton.pl/index.php?trackback/4

This post's comments feed