Jak biegać przełaje?

Z samej definicji bieg przełajowy jest trudnym rodzajem treningu. Bieganie po idealnie równej, wybrukowanej nawierzchni może się wydawać proste, inaczej jest kiedy musimy pokonywać bariery naturalnie stworzone przez przyrodę. Taki bieg jednak dodatkowo hartuje, a także daje nam tak naprawdę nieograniczone możliwości doboru tras - może pobiec tam, gdzie nas oczy poniosą.

Dla kogo są biegi przełajowe?

Jeszcze jakiś czas temu uważano, że w tak trudnych warunkach mogą poradzić sobie jedynie mężczyźni. Obecnie kobiety widuje się zarówno na biegach przełajowych jak i w bieganiu ekstremalnym. Przełaje będą odpowiednie dla każdego, kogo znudziły biegi rekreacyjne i chcą się sprawdzić w czymś nowym, ciekawym i bardziej wymagającym. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że podczas biegu przełajowego możemy się znacznie bardziej ubrudzić niż podczas joggingu po parku. Nieraz może się okazać, że na obranej przez nas drodze pojawi się błoto, a trasa będzie trudna do pokonania. W takich biegach warto też mieć dobrą orientację w terenie, ewentualnie dobrze jest wyposażyć się w specjalny zegarek sportowy.

Wytrzymałość i jeszcze raz wytrzymałość

To chyba słowo klucz odnośnie biegania przełajów. Z jednej strony sam biegacz musi być wytrzymały i przygotowany na wymagający bieg, z drugiej strony posiadana przez niego odzież oraz obuwie także powinno być wytrzymałe. Szczególne znaczenie ma to na długich trasach, aby można było polegać na tym, co mamy na sobie, a różne rzeczy mogą się nam przydarzyć po drodze. Każdy taki bieg przełajowy może być przygodą.

They posted on the same topic

Trackback URL : http://www.kolobrzegmaraton.pl/index.php?trackback/6

This post's comments feed