Dlaczego warto zdecydować się na biegi przełajowe?

Biegi przełajowe zdecydowanie nie są dyscypliną sportową, która odpowiadałaby każdemu. Są bardzo wymagające fizycznie i kondycyjnie, a dodatkowo często oznaczają brud i bieganie po naprawdę dzikich terenach. To zdecydowanie coś zupełnie innego niż bieg rekreacyjny po parku. Jest w tym jednak coś ciekawego i być może w kolejnych latach biegi przełajowe staną się tak popularne, jak bieganie rekreacyjne czy też bieganie ekstremalne.

Jak się biega przełaje?

W przypadku biegów przełajowych znacznie trafniej można użyć określenia "biec przed siebie". To właśnie ten rodzaj biegów oznacza poruszanie się po terenie bez wyznaczonych dróg i ścieżek. Czasem biega się po łąkach, czasem po lasach, mogą się też zdarzyć strome podbiegi, a nawet dość duże błoto. Chodzi przede wszystkim o to, aby pokonywać wszelkie przeszkody, jakie stawia nam na drodze przyroda. Jest to z pewnością znacznie ciekawsze niż bieganie wyznaczonymi ścieżkami asfaltowymi. Trzeba jednak mieć pewną orientację w terenie oraz trzeba lubić poznawanie coraz to nowych miejsc.

Przygotowanie kondycyjne

Aby ułatwić sobie początki z biegami przełajowymi można zacząć od zróżnicowania swoich systematycznych treningów rekreacyjnych. Im bardziej zróżnicujemy je pod kątem tras, podbiegów czy też tempa tym lepiej będziemy przygotowani do biegania przełajów. Taka strategia jest też o tyle lepsza, że być może pozwoli nam od razu nie zniechęcić się do biegów przełajowych, które są znacznie trudniejsze i za pewne nie każdemu od razu przypadną do gustu.

They posted on the same topic

Trackback URL : http://www.kolobrzegmaraton.pl/index.php?trackback/8

This post's comments feed