Bieg przełajowy - czyli jaki?

Bieganie w ostatnich latach stało się bardzo modną dyscypliną. Wiele mówi się o joggingu, swój renesans przeżywają także biegi ekstremalne, które dodatkowo są tematem medialnym. Stosunkowo mniejszą popularnością cieszą się biegi przełajowe, które jednak mimo tego również są bardzo interesujące.

Czym są przełaje?

Biegiem przełajowym nazywamy taki bieg, który ma miejsce po lasach, łąkach, polnych drogach i ścieżkach - to po prostu bieg na łonie przyrody. Nie ma tutaj wyznaczonej asfaltowej ścieżki - chodzi o to, aby pokonywać wszystkie te bariery, które w naturalny sposób postawiła na naszej drodze przyroda. Jest w takim biegu coś bardziej naturalnego, a i teren jest bardziej zróżnicowany niż piętnaste kółeczko wokół tego samego stadionu sportowego. Nie każdy jednak taki bieg lubi, a dzieje się tak przynajmniej z kilku względów.

Specyfika biegów przełajowych

Trzeba się liczyć z tym, że bieg przełajowy jest znacznie bardziej wymagający od zwykłego joggingu, trzeba też w odpowiedni sposób trenować, aby rzeczywiście sprawdzić się w terenie. Na pewno trzeba wziąć pod uwagę, że teren może być nierówny, trudny do pokonania, a także mogą zdarzać się strome podbiegi. Z pewnością trzeba będzie włożyć więcej wysiłku w pokonanie tresy przełajowej w porównaniu do zwykłej, rekreacyjnej trasy biegowej. Trzeba też wyposażyć się w bardziej profesjonalny sprzęt, gdyż nasze buty i odzież mogą zostać poddane ciężkiej próbie. Najlepiej wybierać produkty wysokiej jakości, które są dedykowane dla biegów ekstremalnych.

They posted on the same topic

Trackback URL : http://www.kolobrzegmaraton.pl/index.php?trackback/3

This post's comments feed